Virolahden Sampo
Yhteystiedot
Jäsentietoa
Hiihto
Jalkapallo
Koripallo
Kuntosali
Liikuntaleikkikoulu
Yleisurheilu
Sammontalon vuokraus
Urheiluhistoriaa
Vuosien varrelta
Puheenjohtajat
Sammon huiput
Menestystä
Sammon palkitut
Frisbeegolf

 

  Sammon palkitut

Sammon vuoden palkitut

2009  Urheilija ja Toivo Tulkin stipendi: Otto Hartikainen
         Juniori: D 13 jalkapallojoukkue
         Vetäjä: Timo Hasu
         Yhteistyökumppani: Virolahden Osuuspankki
         Liikuntaleikkikoululaiset: Venla Putto,Tiina ja Teemu Huovilainen,Valtteri ja
         Pinja Peltonen sekä  Milla ja Suvi Koskimies

         Lisäksi seura palkitsi ansioituneita ja aktiivisia henkilöitä: Veli-Matti Tasa, 
         Markku Kiukas sekä tekonurmikentän talkooporukan.
 

2008  M19 4x400m viestijoukkue: Juuso Maaskola, Otto Hartikainen, 
         Olli Uotila, Juuso Tasa ja valmentaja Veli-Matti Tasa
         Vuoden junioriurheilija: Neea Karhu
         Lapsi urheilijat: Miika Silander, Ella Rantala ja Neea Karhu
         Vuoden vetäjät: Liikuntaleikkikoulu; Outi Silander, Päivi Tasa, Maarit Jokisalo, 
         Miia Kuikko, Sanna Lahti ja Elina Heinonen
         Jalkapallo: Marja-Liisa Kiuru
         Koripallo: Hanna Muona
         Vuoden yhteistyökumppani: Virolahden tekninentoimi, Markku Nokka
         Tuula Karhu ja Anu-Leena Lintunen huomioitiin Sammon hyväksi tehdystä työstä
2005   Miia Paronen
2004   Miia Paronen, Olli Uotila, Juuso Tasa
2003   Miia Paronen, Suvi Ivanoff, Niko Tuominen
2002   G-pojat/jalkapallo, Anne Paronen, Miia Paronen, Tuomo Takala
2001   Minipojat/koripallo, Suvi Ivanoff, Olli Uotila, Miikka Värri
2000   Minipojat/koripallo
1999   C-tytöt/koripallo, E-tytöt/jalkapallo

******
1950 -luvulta lähtien on vuosittain valittu Sammon parhaat urheilijat. Virolahden Säästöpankki lahjoitti v. 1951 ikuisesti kiertävän pokaalin annettavaksi vuosittain menestyneelle urheilijalle. Samalla lahjoittaja määräsi, ettei pokaalia saa antaa kahta kertaa samalle urheilijalle. Säästöpankin pokaalin jakaminen keskeytyi v. 1990.


Säästöpankin pokaali

Vuosi urheilija laji
1951 Väinö Koskela yleisurheilu
1952 Kari Lahti hiihto/yu/suunn.
1953 Into Takasuo hiihto
1954 Hannu Tolsa hiihto
1955 Veikko Ojanen yleisurheilu
1956 Lasse Tolsa yleisurheilu
1957 Antero Tulkki yleisurheilu
1958 Toivo Tulkki suunnistus
1959 Jouko Piispa hiihto
1960 Antti Vuorela yleisurheilu
1961 Sirkka-Liisa Riihelä hiihto
1962 Timo Liukkonen yleisurheilu
1963 Heikki Torri hiihto
1964 Eero Lahti yleisurheilu
1965 Pirjo Seppä suunnistus
1966 Reino Ahokas suunnistus
1967 Pekka Taurama hiihto
1968 Jouko Jacksén yleisurheilu
1969 Matti Olli yleisurheilu
1970 Mikko Jokimies suunnistus
1971 Lasse Talsi yleisurheilu
1972 Raimo Haikarainen pesäpallo
1973 Vaito Järvenpää suunnistus
1974 Kyösti Koivusalo hiihto
1975 Markku Tuominen yleisurheilu
1976 Veli-Matti Tasa yleisurheilu
1977 Kari Piispa yleisurheilu
1978 Keijo Lille yleisurheilu
1979 Jukka Sipilä yleisurheilu
1980 Vesa Lehtola yleisurheilu
1981 Kari Lampinen yleisurheilu
1982 Jussi Ripatti yleisurheilu
1983 Risto Parkko yleisurheilu
1984 Päivi Tasa yleisurheilu
1985 Kati Torri hiihto
1986 ei jaettu
1987 Kati Torri hiihto
1988 ei jaettu
1989 Virpi Ylä-Kotola pesäpallo
1990 Mari Ropponen hiihto

 
Pikalinkit
Tapahtumakalenteri
Kymenlaakson Yleisurheilu
Kymenlaakson Hiihto
Suomen Urheiluliitto
Suomen Hiihtoliitto
Kaakkois-Suomen piiri
Suomen Palloliitto
Salpapolku
Absent Oy
Kaakon Golf

 
 
Powered by WebUpdate